A disznóvágás mindig is szerves része volt a magyar vidék kultúrájának, a KultPince csapata azon fáradozik, hogy a vendégek aktív részvételével igazi falusi disznóvágás és disznótor hangulatát teremtse meg a pincefalu Kövidinka során. Aki még nem tapasztalta meg és nem vett részt egy hagyományos falusi disznóvágáson, az eddig elmulasztott egy hagyományos falusi ünnepi eseményt. Vendégeink a KultPince csapatának támogatásával felfedezhetik mind azt a közösségi élményt amelyben az előttünk járók téli mindennapjaihoz tartoztak. Ezt az igazán ünnepi eseményt a család apraja, nagyja, rokonok, barátok összefogva csinálták végig, hogy aztán este együtt üljék meg a disznótort.
A disznóvágásunk vezére és irányítója minden esetben a KultPince böllérje és séfje. Irányításukkal történik a disznó feldolgozása, a vendégek igényük, habitusuk szerint résztvevői lehetnek a teljes folyamatnak, a disznó leszúrásától kezdve a pörzsölésen ( igény esetén fatüzelésű pörzsölővel ), a disznó tisztításán, az üstben történő abálásig, a töpörtyű kisütéséig a kolbász, májas hurka és a disznósajt bekeverésétől azok bélbe, gyomorba való töltésig. Szeletelhetik a töpörtyűnek valót, és a kisütésében is részt vállalhatnak.
Ahogy már említettük a hagyományos falusi disznóvágás kezdése nem képzelhető el „fogó pálinka” kínálás nélkül, majd a folytatás a fűszeres forralt bor, amely egész nap a vendégek rendelkezésére áll. Ezekre a hagyományos italokra szükség is van, egyrészt a hideg időjárás, más részben pedig a napközbeni kóstolgatások tartalmas és ma már nem feltétlen szokványos ételek fogyasztása okán.
- Reggelire hagyományosan hagymás sültvért és resztelt májat kínálunk, amelyhez a díjnyertes "Monori Strázsa" kenyeret kínáljuk.
- Ebéd sem szokványos, szűzpecsenye friss és még a disznó meleg húsából készült fűszeres sült pecsenyének nincs párja, íze, zamata csak ekkor az igazi.
- Disznótoros ebéd/vacsora a nap megkoronázása, ekkor kóstolhatják vendégeink a nap folyamán elkészült disznótoros orjalevest, rizses-májas és véres-zsömlés hurkát, kolbász, friss sült húsokat, töltött káposztát igény és megbeszélés szerint. Amennyiben a társaság egy kis mulatásra, táncra vágyik, úgy ehhez a zenészt (zenekart) biztosítani tudjuk.
Tapasztalatunk az, hogy a disznóvágáson résztvevő csapat tagjai közül nem mindenki vágyik arra, hogy kötényt kössön és az asztal vagy a teknő mellé állva dolgozza végig a napot, nincs gond, mivel a Monori Pincefalu és a KultPince egyéb lehetőségeket is kínál. A KultPincében több beltéri és kültéri társas és ügyességi játék, borkóstolási program áll a vendégeink rendelkezésére. Kültéri lehetőség a Monori CsámBORgó, kalandjáték, a kalandjátékban keretében 6-8 főből álló csapatok, (maximum egy időben négy) csámboroghatják végig a pincefalut a KultPincéből indítva és oda visszatérve. A csámborgás során igény esetén borkóstolás céljából más borászatok pincéibe is betérhetnek, a biztos visszatalálás érdekében szigorúan csak kóstolásról lehet szó.
Még néhány információ a falusi disznóvágás hagyományairól
- Novemberi hagyományőrző falusi disznóvágás a pincefaluban >>
- Aki böjtöl András napján >>
- Disznótor a tetőn, és Krúdy citromos kolbásza >>
- Falusi disznóvágás ami csapatépítő programként is működik >>