Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Termékek Menü

Falánk Fánkfalók Találkozója és a farsangi fánk története

Rendezvényhelyszín a KultPince

Amióta a Monor Hegyessy Lions Club szervezésében évről évre farsangi időszakban a KultPince közreműködésével megvalósul a Falánk Fánkfalók Találkozója, azóta elmondhatjuk, hogy már a Monori Pincefaluban is van hagyománya és története a farsangi fánknak. Hogy a történet folytatódjon, így 2018 február 11-én vasárnap ismételten megrendezésre kerül a Falánk  Fánkfalók Találkozója a KultPincében.
 
Hagyományosan a Monor Hegyessy Lions Club közösségi és jótékonysági célra fordítja a Fánkfalóktól kapott támogatást!
 

Akkor most nézzük a fánk igazi történetét!

Több vallás kultikus süteménye között találunk fánkot. Az izraelita ünnepek gasztronómiai szokásaiban a Hanuka ünnep ideje alatt fogyasztott fánknak régi történelmi háttere van.
Kr.e. 168-ban IV. Antiókhosz Epiphanész, szeleukida uralkodó a jeruzsálemi Szentélyben, Izrael legszentebb helyén oltárt emelt Zeusznak és egy disznót áldozott fel rajta. Izrael népe ezt a szentségtörést nem nézte tétlenül. Matitjahu (Matatiás) nevű főpap és fia, Jehuda Makabi (Makkabi Júdás) vezetésével felkelés tört ki. A harcok három és fél éven át, Antiókhosz haláláig tartottak. Jeruzsálemet fél évvel hamarabb, december környékén sikerült visszafoglalni. A Törvény előírta a megszentségtelenített Templom megtisztítását, ami nyolc napig tartott. Ehhez azonban rituálisan tiszta olajra volt szükség, hogy nyolc napig táplálni tudják vele a lámpások lángját. Felkutatták az egész Templomot, de csak egy napra való olajmennyiséget találtak. Nem tudtak mit tenni, feltöltötték vele a lámpásokat. A hagyomány szerint az olaj – csoda folytán – kitartott a nyolcadik nap végéig. Erről a csodáról emlékeznek meg az izraeliták az olajban sült fánk fogyasztásakor.

A fánk történet további részletei >>

Fánlfalók találkozója a KultPincében, galéria >>