Disznótoros kolbásztöltés lépései és a receptje
Házi disznótoros kolbász recept, ahogy a KultPincében készítjük
8 kg sertéshús
2 kg toka, vagy hasaalja szalonna
20 dkg. só
15 dkg fokhagyma
3 dkg köménymag
2 dkg őrölt bors
5 dkg. erős paprika
20 dkg édes paprika
Amennyiben van mód mérlegen pontosan kimérni a hozzávalókat, akkor a felkockázott húshoz hozzá tehetjük az összes főszert, jól összekeverjük, majd a befűszerezett húst ledaráljuk. Ezzel az eljárással biztosítjuk a fűszerek egyenletes eloszlását. A ledarált szalonnát utólag tegyük a húshoz és így keverjük össze, ezzel a módszerrel a felkarikázott kolbászban viszonylag fehéren látható lesz a kövérja is.
Ha már kész a disznótoros kolbász füstöljük fel házilag
A füstölés szárítás és a sózás mellett a húsok tartósításának ősi módja. Régebben minden falusi portán volt füstölő, vagy a szabad kéménybe függesztették be a húsárút és ott a főzés közben keletkezett füst végezte a tartósítást. A füstölés hatására a kolbász nedvességtartalma folyamatosan csökken, felülete kiszikkad és létrejön a tartósítás. A füstöt általában faapríték, faforgács lassú égetésével hozzuk létre, erre a bükkfa, tölgyfa, gyümölcsfa, akácfa forgácsát használhatjuk, ezek a fafajták alkalmasak többek között a a kolbász füstölésére is. A füstölés előtt minimum egy napig, levegőjárta helyen hagyjuk szikkadni a kolbászt.
A jó minőségű füstöléshez alacsony hőmérsékletű, úgynevezett 12-20 C⁰-os hidegfüstöt alkalmazzunk, amelyet füstgenerátorral is előállíthatunk, ahol a ventilátor keltette huzat viszi és hűti le a füstöt. Az épített füstölők esetében a füst forrásának a távolsága és a füst által megtett út hűti le a füstöt a kívánt értékre. A kolbász füstölése hidegfüsttel egy napig is eltarthat, de nagyon ügyelni kell, hogy ne legyen túlfüstölve, mert ilyenkor az íze kesernyés lesz. A jó és elegendő füstölés színe a pirosas barnás szín, a füstölés során a füst illóanyaga beivódik a kolbászba és ezáltal kialakul a füstölt kolbász jellegzetes színe, létrejön a tartósítás.
Füstgenerátor elvi rajz, hidegfüstöléshez
A kész füstölt kolbászt levegőjárta helyen kampóra, rúdra akasztva függesszük fel és hagyni kell, hogy megfelelően kiszáradjon, időszak tekintetében novembertől februárig terjedőt tekinthetjük megfelelőnek, Természetesen a kolbász száradási folyamatát, állagát tapintással, de főleg ízleléssel kell és lehet ellenőrizni.