falusi disznótor
Megmutatta magát a tél, disznóvágás a KultPincében
A disznóvágás évszázados hagyomány, így a disznóvágás alapvetően ugyanazokat a folyamatokat követi, de a környezet mégis nagyban befolyásolja az élményt. Ha havas a táj, az egész esemény varázslatosabbá válik, mintha a természet is ünnepelné az alkalmat. A fehérbe öltözött természet tisztaságot és frissességet sugároz. Ez a környezet valahogy hangulatosabbá teszi a disznóvágást, mintha egy különleges, szinte szakrális térben zajlana az esemény. A hóval borított föld látványa és az abból áradó csend egyensúlyt teremt a munkafolyamat intenzitása és a természet békéje között. A hideg levegőben a pörzsölés és a fűszerek illata még élesebben érződik, ami tovább fokozza az élményt.
Mondhatnánk nem erőszak a disznótor, de a KultPincében már beindult a disznóvágási szezon
Gyárfás Jenő : A tél öröme (1883) festménye is mutatja, hogy a falusi porták egyik legnépszerűbb tradíciója volt a disznóvágás majd az azt követő disznótor.
Disznótor a késő őszi napsütésben
Disznóvágás és a disznótor hangulatához az igazi tél illik
Általában örülünk a kellemes napsütéses novembernek, de nem a disznóvágás alkalmából. Egyrészt a fagyos idő nagyobb biztonságot jelent, másrészt pedig a kolbász számára az a jó ha füstölés előtt jól kifagy. Ugyanakkor legtöbbünk emlékében a disznóvágás az igazi téli időjáráshoz kapcsolódik. Ilyenkor esik jól a fogópálinka, a forralt bor.
Falusi vendégház a Monori Pincefalu Kövidinka során
Egy falusi vendégházban való nyaralásnak számos előnye van, amely új élményt nyújthat:
A pincefalunk Budapest közelében, a pest megyei Monoron, Monor észak-nyugati részén található. Megközelítés szempontjából közel, de mégis távol esik a nagyvárosok zajától és forgatagától, így tökéletes helyszínt biztosít a kikapcsolódásra és a feltöltődésre.