Márton-nap
Kóstold meg a 2024. esztendő monori újborait
Márton-napi Újbor Ünnep és Libavacsora a Monor Környéki Strázsa Borrend szervezésében
Időpont: 2024 november 09. 15 óra
Helyszín: Monori Művelődési Ház
Márton-napi Újbor Ünnep és Libavacsora a Monor Környéki Strázsa Borrend szervezésében
Monor Környéki Strázsa Borrend megalakulásától kezdve – évről – évre megrendezi a Márton-napi Újbor Ünnepet és Libavacsorát. Ez az az alkalom amikor a helyi és környékbeli borosgazdák, borászok bemutatják újboraikat. Az egyes borászok szépen feldíszített asztalok mögül kínálják újboraikat és borkorcsoja is található minden asztalon, segítve a kóstoló közönséget. Természetesen a program elmaradhatatlan része a libavacsora, figyelve a hagyományra, miszerint:
„Aki Márton napján újbort nem iszik, egész évben szomjazik, aki Márton-napján libát nem eszik, egész évben éhezik.”
Márton-napi libamenü a KultPincétől
KultPince minden évben valamilyen módon részese és részt vesz a Márton-napi újborünnep gasztronómiai eseményén. Ebben az évben is így történt, az alábbi gasztroélményt nyújtó menüvel kedveskedtünk partnereinknek, többek között a most indult Fürge Páva élmény és biszro számára is.
Monor Környéki Strázsa Borrend rendi gyűlése a KultPincében
A Monor Környéki Strázsa Borrend ezúttal a KultPincében tartotta a rendi gyűlését, amelynek fő témája a Márton-napi Újbor Ünnep volt. Azonban első lépésként Berki István alapító tagjukat köszöntötték 85. születésnapja alkalmából.
KultPince is részese volt a Márton-napi Újbor Ünnepnek
Sikeres volt a Monor Környéki Strázsa Borrend által szervezett Márton-napi Újbor Ünnep, egyrészt a résztvevő pincészetek újborainak, másrészt pedig a lelkes borkóstoló közönségnek köszönhetően. Az ünnepi hangulathoz hozzájárult az is, hogy a Monori Vigadó Kulturális és Civil Központ díszterme első alkalommal szolgált helyszínéül az újbor ünnepnek. A zenei aláfestés terén is változás történt, mivel a Bor-Óka zenekar akusztikus hangszereivel és énekkel szolgáltatta az autentikus népzenét. Ahogy a Márton-nap beharangozása során előre jelezve volt az újbor ünnepen bemutatkozott az első "Monor" eredetmegjelölésű közösségi bor, amelyet a vendégek örömmel és elismeréssel kóstoltak. Mivel a KultPince is részese a közösségi bor létrejöttének, így vendégeink rövidesen kóstolhatják az első Monor OEM fehér küvé borát, ezen túl ami a legfontosabb, hogy a marketing és az értékesítés is közösen fog történni. Az előállításra kerülő palack mennyiség már alkalmas lesz arra, hogy a Monor OEM bor bemutatkozhasson a magyar piacon.
Márton-napi Újbor Ünnep Mononoron
Isten mondja: Noé, fiam, Noé,
Kóstoljuk meg, hogy az újbor jó-é!
‒ magyar népdal ‒
Csípős reggelek, álmos délutánok, a nap sem erőlteti túl magasra magát, pedig, ha tudná, hogy küszöbön a Monoron hagyománnyá vált Márton-napi Újbor Ünnep! Az idei pedig sokkal, még az eddigieknél is jobban várt: világgá kiáltjuk, mint a gágogó libák Márton püspökké avatásának a hírét, hogy itt vannak és bemutatkoznak a „MONORI” oltalom alatt álló eredetmegjelölésű újborok.
Kicsi és nagy, öreg és fiatal büszkén vette tudomásul, hogy idén a monori borok az Európai Bizottságtól megkapták az új, védett nevet, az oltalmat. Komoly elismerés és kiváltság ez, hisz a bor helyi, egyedi előállítását, a szőlő feldolgozását és elkészítését, a helyi talajadottságokat ismeri el. A tájékoztatás szerint az ökológiai környezet a termőhely fekvésének, a talaj különleges viszonyának köszönhetően jelentős hatással van az ott termett szőlőből készült borok jellemzőire, amelyek sem a Duna Borrégió szomszédos területein, sem más borvidéken nem reprodukálhatóak. Ez kifejezetten az alacsony savtartalmú, alkoholban gazdag monori bornak íz- és zamatgazdagságában nyilvánul meg, amelyet a helyi talaj adottságaiból következő jellegzetes ásványi anyagoknak köszönhetünk. Jó hely ez a Monor, a bor is mennyire szereti?
Libalakoma a KultPincétől
Gasztroélmény a Márton-napi Újbor ünnepen
Ebben az évben a Monor Környéki Strázsa Borrend szervezésében megrendezett "Márton-napi Újbor Ünnep és Libavacsora" rendezvényén immáron már második alkalommal a KultPince készítette el a borrend és vendégei számára a libavacsorát. Úgy gondoljuk, hogy Szurok Gábor séfünk remekelt és a Márton-napi rendezvény közönsége eleget tett a népi hiedelemnek, miszerint "Ki Márton napján libát nem eszik, egész évben éhezik"