No, de nézzük csak, milyen is a Márton-napi újbor? A régi kancsókban gyöngyöző újbor ekkor, ebben a stádiumában áll legközelebb a szőlőhöz, az elsődleges szőlőillatok és zamatok ilyenkor még markánsak, mindez pedig friss, üde, könnyed gyümölcsös ízt biztosít. Az újbor a murci utáni állapot, a következő szüretig annak is számít. A feudális rendszerben akkora presztízse volt, hogy az urak kizárólag ezt fogyasztották, míg a cselédség csak az óbort ihatta. A rendszerváltás utáni években bontakozott ki újra az újbor kultúrája. Az újbor és annak kóstolása nagyon közel áll a borászok szívéhez: az év egyik legnagyobb ünnepe, hiszen ilyenkor látják meg és értékelhetik teljes valójában egész évi áldozatos munkájuk gyümölcsét. Most különösen nagy izgalommal várjuk a kóstolást, hisz a monori borászok az idei terméssel kifejezetten elégedettek, jó szőlőből pedig kiváló bor készülhet.
Az újbor kóstolását kellően komolyan kell venni, mert a néphagyomány szerint, aki nem iszik ezen a napon újbort, az bizony egész évben szomjazni fog! Persze enni sem árt, sőt, a hagyomány a libát ajánlja, sőt, kiköti: aki libát nem eszik, az éhen veszik. S, ha már liba, a végére pedig lerágott csont, akkor az is kiderül, mi vár ránk az elkövetkezőkben, de tán még fontosabb, mit hoz a jövendő időjárásügyileg a monori boros gazdáknak: fehér csontú libakor kemény tél és sok hó, pirosas csontok enyhe, locspocs időt jósolnak.
A jóslatok sorát folytatva, jöjjön a legfőbb intelem: Márton-napkor szigorúan tilos mosni és teregetni, az ingre kerülő vörös bort is békén kell hagyni! A tiltás megszegőinek súlyos következményekkel kell szembe nézniük: szomorú sors fog a jószágaikra várni. Jobb ezzel hát nem viccelni, inkább megelőzni: mert, ha szőlővesszőt kapunk ajándékba, annak ága-bogainak száma elárulja, hogy mennyit fial majd a malacunk. És azon is járhat az eszünk, hogy az ekkor szedett barka ágat vízbe tegyük, mert ha Katalin-napig kizöldül, akkor még ebben az évben férjhez is megyünk (feltéve, ha pont hajadonok vagyunk).
Márton-napkor sok a tennivaló: de a legfőbb és nemesebb feladatot az újbor adja, hiszen „Márton a bírája”, vagyis ekkor szabad és kell is először megkóstolni. Megnyugtatásul pedig: aki netán kellemesen elbódulna a bortól, ne aggódjon, a hagyomány szerint a következő évben messzire kerüli őt a gyomor- és fejfájás.
Találkozzunk a Márton-napi Újbor Ünnepen!
Kovács-Solymosy Zsuzsanna